Мир та безпека

Виклики демократії в Туреччині. Делегація в Стамбул

Керівниця Інституту партнерства та сталого розвитку ввійшла в склад міжнародної аналітично-правозахисної групи, яка з 21-25 квітня 2017 перебувала в місті Стамбул, Туреччина.

Аналітична група провела ряд зустрічей з парламентарями різних політичних сил, представниками аналітичних центрів, правозахисних груп, громадськими активістами та журналістами з питань Конституційного референдуму, який відбувся в Туреччині 16 квітня 2017 року.
На референдум було винесено питання про схвалення 18 поправок до Конституції Туреччини, які передбачають перехід від парламентської форми правління до президентської республіки, скасування посади прем'єр-міністра, збільшення числа депутатів парламенту і реформування Верховної ради прокурорів та суддів.
Детальніше за посиланням

За офіційними даними, турецькі виборці незначною більшістю голосів сказали "так" переходу до президентської системи у країні. Владні повноваження президента Туреччини мають бути розширені з листопада 2019 року.

Відповідні зміни до конституції схвалили трохи більше 51% тих, хто проголосував. Після закінчення голосування опозиційна турецька Республіканська народна партія заявила про намір оскаржити результати референдуму і вимагає перерахунку 60% голосів. Жителі трьох найбільших міст Туреччини – Стамбул, Анкара та Ізміра – проголосували проти конституційних змін.

О'єднана місія спостерігачів ОБСЄ і ПАРЄ в заяві зазначила, що минулий референдум характеризувався нерівністю учасників виборчої кампанії. Виборцям не була надана об'єктивна інформація про основні аспекти реформи, а організації громадянського суспільства не були допущені до виборчого процесу. Внаслідок введення надзвичайного стану після невдалої спроби державного перевороту в липні 2016 року, було обмежено основні свободи, необхідні для справді демократичного процесу. Звільнення з посад та затримання тисяч громадян, в тому числі членів виборчих комісій, негативно позначилося на політичному середовищі. Висвітлення в ЗМІ односторонньої позиції, обмеження свободи засобів масової інформації не дозволили виборцям ознайомитися з усіма точками зору на запропоновану реформу. Виборча адміністрація в цілому впоралася з технічною стороною організації референдуму. Однак, робота виборчих комісій не була прозорою, так як засідання було закрито для громадськості і спостерігачів. Незважаючи на ряд процедурних помилок, підрахунок і підведення підсумків, як правило, були позитивно оцінені спостерігачами. Вища виборча рада в день референдуму видала дві інструкції, які наказували рахувати дійсними неправильно надруковані бюлетені або бюлетені, які зовсім не мають печатки. Ці інструкції суперечили закону, в якому прямо вказано, що такі бюлетені повинні вважатися недійсними.

Кількість таких зарахованих бюлетенів не визначено. Глава місії Парламентської асамблеї Ради Європи додав, що в цілому референдум не відповідав стандартам Ради Європи. 18 квітня сотні людей в Анкарі прийшли до будівлі Верховної виборчої комісії Туреччини, щоб подати індивідуальні заяви з вимогою скасувати результати референдуму через порушення під час підрахунку голосів. Станом на 20 квітня 2017 у Стамбулі поліція затримала 19 осіб за організацію вуличних акцій протесту проти підсумків конституційного референдуму, що значно розширюють повноваження президента Реджепа Ердогана.

Також в рамках візиту експертна група зробила ряд висновків щодо порушення прав людини, обмеження свободи слова, протиправні дії щодо активістів, журналістів та інтелігенції в Туреччині.
За результатами роботи групи було підготовано резолюцію та передано Депутатам Європейського Парламенту. Також в за ініціативи однієї з делегатів візиту пані Джулії Уорд, Депутата Європейського Парламенту, члена Комітету з питань культури, освіти та громадянського суспільства (Велика Британія) було проведено ряд заходів в Європейському парламенті.

Контакти:

Залишайтеся в курсі наших подій!